fbpx

3 fakty dotyczące bezpieczeństwa pracowników zdalnych, o których musisz wiedzieć

W ciągu ostatnich kilku lat przedsiębiorstwa zdały sobie sprawę, że umożliwienie pracownikom zdalnym prowadzi do zwiększenia wydajności i konkurencyjności siły roboczej. Dzięki wielu urządzeniom mobilnym zdalni pracownicy mogą po prostu zrobić więcej. Wyobraź sobie pracownika korzystającego ze smartfona do wideokonferencji z kolegami w celu współpracy nad dokumentem, który edytuje na laptopie, jednocześnie obserwując numery sprzedaży na pulpicie i śledząc pilne wiadomości e-mail za pomocą tabletu. Aby to osiągnąć, pracownik nie musi być w pobliżu biurka ani pracować w normalnych godzinach pracy. W rzeczywistości, według  badań, zdalni pracownicy poświęcają o 240 godzin więcej niż pracownicy niemobilni.

Oprócz wydajności, rozwiązania do pracy zdalnej wspierają ciągłość biznesową, zapewniając pracownikom możliwość pracy nawet wtedy, gdy nie mają fizycznego dostępu do biura. Jednak zdalna siła robocza budzi również obawy związane z bezpieczeństwem, z którymi bardziej tradycyjne przedsiębiorstwo może nie być przygotowane bez wskazówek kompetentnego oficera bezpieczeństwa informacji. Oto trzy fakty, które powinieneś wiedzieć podczas konsultacji z klientami.

1. Jeśli chodzi o zdalną siłę roboczą, bezpieczeństwo przedsiębiorstwa jest najważniejsze

Liczne raporty z badań i firmy analityczne potwierdzają, że obawy związane z bezpieczeństwem stanowią największe przeszkody w pracy zdalnej i BYOD. Prawie każda organizacja obsługuje przynajmniej niektóre wrażliwe, poufne lub zastrzeżone dane, a przedsiębiorstwa w niektórych dużych sektorach muszą również przestrzegać surowych, a czasem mylących przepisów dotyczących prywatności danych. 

Mobilność i BYOD zwiększają liczbę potencjalnych wektorów ataku, które cyberprzestępca może wykorzystać. Musisz zapewnić swoich klientów, że masz zamiar pomóc im zabezpieczyć zasoby, takie jak numery kart płatniczych klienta, dane konta bankowego lub informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, dane osobowe. Zapoznaj się z technologiami takimi jak zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM), zarządzanie mobilnością w przedsiębiorstwie (EMM), zapobieganie wyciekom danych (DLP) i szyfrowanie danych po stronie klienta.

2. Zdalny dostęp jest kluczową kwestią

Zdalna siła robocza jest przede wszystkim mobilna. Oznacza to przemyślenie zdalnego dostępu do sieci. Aby umożliwić pracownikom utrzymanie produktywności w dowolnym miejscu i czasie, organizacje muszą zapewnić bezpieczny zdalny dostęp do aplikacji i danych potrzebnych do wykonywania ich zadań. Niezapewnienie bezpieczeństwa stanowi poważne zagrożenie ze względu na wszechobecność IT: skłonność użytkowników końcowych do używania aplikacji SaaS bez nadzoru IT, gdy nie zostały one odpowiednio zapewnione przez kierownictwo firmy. Rozwiązanie tego problemu w niektórych przypadkach wymagać będzie sieci VPN. W innych przypadkach może wymagać migracji niektórych zasobów i aplikacji do chmury prywatnej lub publicznej.

3. Przedsiębiorstwa nie inwestują wystarczająco w bezpieczeństwo

Technologie te posuną się daleko w kierunku zabezpieczenia zdalnej siły roboczej i obsługiwanych przez nią danych, ale nie wszyscy (lub nawet większość) decydentów w branży IT wykazali chęć wykorzystania budżetu na takie zakupy. Przekonanie kierownictwo do większych inwestycji w bezpieczeństwo zdalnych pracowników będzie wymagało wyraźnej komunikacji o konsekwencjach naruszenia. Do najpoważniejszych konsekwencji należą utrata wizerunku i zniszczenie marki, utrata dochodów i wysokie grzywny. 

Bezpieczeństwo pracowników zdalnych jest kluczowym elementem ogólnej postawy bezpieczeństwa organizacji. 


Nasza firma zajmuje się doradztwem w obszarze szeroko pojętego bezpieczeństwa informacji - pełnimy funkcję Inspektora Ochrony Danych w formie outsourcingu, przeprowadzamy audyty zerowe (GAP), okresowe, przeprowadzamy warsztaty oceny ryzyka, rekomendujemy wdrażanie zabezpieczeń, opracowujemy polityki, procedury i instrukcje oraz przeprowadzamy szkolenia - zarówno w zakresie ISO 27001 jak i bezpieczeństwa danych osobowych (RODO).

Marcin Kazimierczak

Marcin Kazimierczak

CEO/owner w make-SOFT

[email protected]

Audytor wiodący systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO 27001, Inspektor Ochrony Danych. Posiada doświadczenie w zakresie integracji systemów i danych, wdrażania rozwiązań Business Intelligence, projektowania procesów ETL oraz hurtowni danych.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Administratorem danych jest make-SOFT Marcin Kazimierczak z siedzibą w Gorzowie Wlkp.
Przesyłając zapytanie administrator danych przetwarzać będzie je w celu przygotowania i udzielenia odpowiedzi oraz marketingu bezpośredniego świadczonych przez siebie usług.
Przesyłając zapytanie wyrażam zgodę na używanie przez make-SOFT automatycznych urządzeń wywołujących w rozumieniu art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.  Zgoda jest dobrowolna i może zostać odwołana w każdym czasie.